Aikuisten ja nuorten
suunnistusopetus
Lue lisää!

Keskiviikkorastit ja 
Espoorastit vuonna 2019
Lue lisää!

AM-yö 13.9.2019
Lisätiedot!
Kissojen yö 27.9.2019
Lisätiedot!

 

Suunnistuskoulu
lapsille 
Lisätiedot!

Iloinen ja monipuolinen tossupäivä Masalassa

Seuran tossupäivän juuret ulottuvat muutaman vuosikymmenen päähän. Tämä päivä osoitti jälleen, että tapahtumalle on selvä tilaus. Nissnikun koululle kokoontui yli 70 lynxiläistä! Ohjelmaa ja tekemistä riitti kaikenikäisille. Jumppasalissa pienimmätkin ilvekset saivat kokea liikunnan riemua pomppimisen, palloilun ja iloisen kirmailun merkeissä. Suunnistustreeniin löytyi erinomainen mahdollisuus usealla eri ratavaihtoehdolla (2,8 km – 5,6 km - 7,8 km) ja halutessaan sai lisää vaikeusasteita käyräkartalla tai muulla perinteisestä suunnistuskartasta poikkeavalla ratakuvauksella. Karttoja menikin käyttöön yli 50 kpl!

 

                                            

 

Seuran sääntömääräinen kevätkokous vietiin tehokkaasti läpi varsin ison kokousporukan läsnä ollessa. Parikymmentä seuralaista oli mukana kokoustamassa – viime vuoden yhdeksi kohokohdaksi ja isoksi onnistumiseksi oli toimintakertomukseen kirjattu tietoa KLL:n kisoista Veikkolassa.

VJ ja Sarva -kenkien sovittelua tapahtui usean tunnin ajan koulun eteishallissa. Bold, Integrator, Supra, Falcon, Irock – laadukkaita suunnistusjalkineita löytyi monissa väreissä, kokoluokissa ja sovittelun yhteydessä sai asiantuntevaa opastusta oikeaan kengän valintaan. Koululta lähti jo moni kenkäpari sängyn alle odottelemaan keväisen suunnistusmaaston kutsua!

 

 

Liikunnallinen päivä vaati myös hiukopalaa. Tarjolla olikin leipää, juustoa, leikkelettä, kakkuja, hedelmiä, mehua, kahvia, teetä. Hyvin näyttivät pöydän tarjoiltavat kelpaavan pienimmästä isompaan osallistujaan.

Päivään sisältyi myös useita palavereja. Valmennusporukka kokoontui omaan istuntoonsa käymään läpi tulevaa kautta, leirityksiä yms. Vauhti-Ilvekset ja Jukomiila nuoret kokoontuivat vetäjiensä kanssa omaan neuvonpitoon. Nuorille kerrottiin mm. ravinnon ja unen merkityksestä. Jukomiila – ryhmä kävi lisäksi läpi harjoitteluun liittyviä asioita: mm. vetotreenejä, vauhteja ja muutamin esimerkein myös erilaisia harjoitteluviikkoja. Vauhti-Ilvekset saivat vielä salissa tietoja ensiapuun liittyvistä asioista. Olipa tälle nuorelle porukalle valmistettu myös suunnistuksellista toimintaa saliolosuhteisiin.

Kuvasatoa tossupäivästä: